Prace plastyczne

Z Ekologią za Pan brat

Przedszkolaki sadzą drzewa !

Akcję sadzenia drzew rozpoczęliśmy od wykonania plakatu propagującego sadzenie drzew oraz od ułożenia hasła: Rosnę długo dla wielu – sadź mnie już dziś przyjacielu ! Panie odbijały swoje dłonie- gałęzie, a dzieci kciukami odciskały paluszki – listki. Pień drzewa wyklejony został ścinkami z niszczarki. Ze szkółek leśnych zakupiliśmy 120 sadzonek świerków, jarząbów szwedzkich, jarzębin i kasztanowców. Cześć świerków dzieci posadziły na łące śródpolnej w Nowym Marcinkowie i w ogrodzie przedszkolnym. Część świerków przekazaliśmy do posadzenia w parku przy Biskupieckim Domu Kultury, a resztę około 20 szt. zasadzono jako aleję na cmentarzu komunalnym w Biskupcu. W działaniach pomogli rodzice oraz personel przedszkola. Informacja z realizacji zadania została nagłośniona przez lokalne media. Na stronie internetowej www.biskupiec.pl został zamieszczony krótki film, podsumowujący efekty naszych działań. Kasztanowce i jarząby zostaną posadzone po wykonaniu ogrodzenia na placu zabaw. Dzięki tej akcji nasz ogród wygląda pięknie i zachęca do przebywania na świeżym powietrzu.

Z życia ekoprzedszkolaka…

Dzieci, personel przedszkola i rodzice działają ekologicznie według KATALOGU EKOLOGA. Ustalone zasady pomagają wszystkim w niesieniu pomocy naszej zmęczonej planecie. Zbieramy baterie, makulaturę i zużyty lub zepsuty sprzęt elektrotechniczny. Ponadto na zajęciach dzieci eksperymentują poznając właściwości wody, powietrza i np. śniegu. Dowiadują się m.in. o tym, że woda może służyć jako instrument perkusyjny, który można samemu łatwo zrobić. Wiedzą, co tonie w niej, a co nie i dlaczego tak się dzieje. Przedszkolaki przygotowują się powoli do Turnieju Ekologicznego, który odbędzie się u nas w kwietniu. A wtedy taka wiedza na pewno się przyda.

NA RATUNEK ZIEMI !

Od 14 lutego 2011 rozpoczynamy zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego w naszym przedszkolu. Jeżeli chcesz cos zrobić dla naszej planety, przyłącz się koniecznie do naszej akcji ! Zapraszamy i polecamy!
Przypominamy, że przez cały rok szkolny zbieramy makulaturę oraz zużyte baterie !
                     Ekoprzedszkolaki

Wizyta w Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Aby poznać zwierzęta mieszkających na naszych terenach, dzieci wybrały się na lekcję przyrody do muzeum. Tu poznały wygląd i zwyczaje wilka, jeża, sowy płomykówki, motyla admirała, bobra, myszołowa, jelenia i żurawia. Mogły dotknąć sowich piór, by zrozumieć cichy, nocny lot sowy, pogłaskać sierść i ogon bobra, by poczuć różnicę, oraz dotknąć jeżowych kolców, by dowiedzieć się po co mu takie ostry igły na grzbiecie. Ciekawe było mierzenie się z żurawiem, który okazał się równy wzrostem z niektórymi dziećmi. Na koniec lekcji dzieci wypełniały karty pracy, aby utrwalić zdobyte wiadomości i umiejętności. Najwięcej wrażeń było podczas zwiedzania eksponatów zwierząt w muzeum. Dzieci z ciekawością stawały przy żubrze, który okazał się duuużo wyższy, i zaglądały w oczy wilkowi, który wcale nie był taki groźny. Uwagę dzieci przyciągnął również sum, imponujących rozmiarów. Wycieczka była ciekawa i udana. Z żalem, ale pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola…

Wycieczka do Nadleśnictwa w Wipsowie.

Dwie najstarsze grupy wyjechały na ścieżkę edukacyjną do Nadleśnictwa Wipsowo, gdzie oczekiwał na nie pan leśniczy. Opowiadał dzieciom o pracy leśnika, o jego obowiązkach w różnych porach roku. Dzieci dowiedziały się jakie drzewa rosną najliczniej w naszych lasach, jakie spotykamy zwierzęta i co się z nimi dzieje jesienią. Ponadto dzieci utrwaliły wygląd znanych grzybów i zostały ostrzeżone przed zbieraniem grzybów trujących. Po przejściu całej ścieżki, dzieci zostały zaproszone do małej sali muzealnej, gdzie pan leśniczy pokazał dzieciom eksponaty. Dzieci podziwiały wygląd motyli żyjących w Polsce oraz tych największych i egzotycznych. Poznały wygląd lisa i kaczki krzyżówki. Dziękujemy panu leśniczemu za tak ciekawą lekcję przyrody !

Święto Drzewa !

Z okazji tego święta dzieci wspólnie z panem Andrzejem zasadziły dwadzieścia sadzonek bukszpanu wokół naszego odnowionego tarasu. Dzieci obserwowały przygotowania do sadzenia i chętnie wzięły w tym udział. Praca zdaniem dzieci nie była trudna. Okazało się, że mamy więcej pomocników niż sadzonek. Brawo dzieci ! Teraz wszyscy podziwiamy nasze sadzonki i o nie dbamy.

Wycieczka do Szkoły Podstawowej w Kobułtach.

Wycieczka pozwoliła nawiązać współpracę z dziećmi i nauczycielami w dziedzinie ekologii. Szkoła Podstawowa w Kobułtach już zdobyła Certyfikat Zielonej Flagi, a my się o niego w tym roku staramy. Wszystkie wskazówki i podpowiedzi doświadczonych już i dzieci i wychowawców są dla nas niezwykle potrzebne. Pani Marzena oprowadziła nas po ścieżce edukacyjnej i opowiadała, co i kiedy było tworzone. Dzieci widziały ogródek ziołowy i próbowały nazywać niektóre bardziej znane zioła jak bazylia, mięta czy oregano. Podziwiały olbrzymie kamienie zgromadzone w lapidarium. Był tez spacer do pobliskiego lasu, gdzie dzieci podziwiały nietypową sosnę, która przypominała kształtem – procę. Z wielkim zaciekawieniem patrzyli wszyscy na dwa przytulone do siebie drzewa: wysoką sosnę i niższego dęba, który ją obejmował. Na koniec oczywiście wszystkie dzieci bawiły się, razem w ogrodzie szkolnym. Wróciliśmy wszyscy pełni wrażeń. Dziękujemy pani Marzence za gościnę i już czekamy na wiosenne spotkanie.

Festiwal Nauki czyli o tym, jak przedszkolaki badały i odkrywały przyrodę nieożywioną.

Przez wrzesień i październik w grupach 5 i 5-6 latków odbywały się różne zajęcia badawcze. Dzieci eksperymentowały i uczyły się wyciągać wnioski z obserwacji. Podsumowaniem tych zajęć był Festiwal Nauki, z udziałem rodziców. Pani Ania, która tego dnia zmieniła się w zwariowanego naukowca zaprosiła dzieci i rodziców do laboratorium powietrza, wody i skał. Każde laboratorium przedstawiał dzieciom asystent naszego naukowca. I tak laboratorium powietrza przedstawiała dzieciom mama Laury, demonstrując różne doświadczenia i zachęcając dzieci do wyciągania wniosków. W laboratorium wody – dowodziła mama Oli, która grała dzieciom na szklankach z wodą, oraz pokazała lupę własnoręcznie zrobioną. Okazało się, ze woda też może powiększać obraz. Ostatnim laboratorium zajmowała się mama Oliwii. Pokazała dzieciom najbardziej znaną skałę – sól. Dzieci, rodzice i dziadkowie z zaciekawieniem obserwowali efekty wcześniej przeprowadzonych doświadczeń ze słoną wodą. Wszyscy poznali sposób tworzenia się skamieliny. Wszyscy obserwowali, co tonie w słonej wodzie, a co nie i dlaczego. Czy bursztyn tonie? O to proszę zapytać dzieci. Brawa dla pani Ani, za zainteresowanie dzieci pracą badawczą oraz umiejętność zaangażowania w to wszystko rodziców. Oczywiście dla Was kochani Rodzice też podziękowania i gratulacje. Pamiętajcie, ze Wasze dzieci to walizeczki! Co w nie teraz włożycie, później, gdy dorosną będą mogły sobie to wszystko „dobre” wyjąć !

Galeria

„Wiersze ciepłe jak miś”

12.06.2011

W sobotę 11 czerwca 2011 w Niepublicznym Przedszkolu Jacek i Agatka odbyła się V edycja konkursu recytatorskiego „Wiersze ciepłe jak miś”. W konkursie udział wzięło 11 dzieci 6 letnich z czterech placówek oświatowych naszej gminy. Recytacje dzieci oceniało jury w składzie: Barbara Wawrykiewicz – dyrektor Biblioteki Miejskiej, Małgorzata Folusiak-Melkau – kierownik Biblioteki Pedagogicznej, Grażyna Wojczuk – nauczyciel jęz. polskiego w Szkole Podstawowej Nr 2, Anna Panuś – przedstawiciel Rady Rodziców NP Jacek i Agatka i Katarzyna Kotecka – dyrektor NP Jacek i Agatka. Dzieci recytowały głównie wiersze D. Gellner i J. Brzechwy. Największe wrażenie na jury i I miejsce zdobyła Kinga Kacprzycka z Samorządowego Przedszkola „Piątka” aktorsko recytując Zły humorek. II miejsce zajął Kordian Pinkowski z NP Jacek i Agatka, który z wdziękiem i humorem oprowadził nas po Zoo. Miejsce III zajęła Hania Ptak z wierszem Urodziny. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody w ekologicznych torbach ozdobionych misiami, które zaprojektowały 5-6 latki z NP Jacek i Agatka. Wszystkim dzieciom gratulujemy i życzymy dalszych przygód z poezją!

K. Kotecka

Strzyżenie czy czesanie ?- czyli spotkanie z fryzjerką.

24.03.2011

W grupie 4 latków dzieci poznawały zawody swoich kochanych mam. Tym razem grupę odwiedziła mama Nikoli- Pani Ewa, która jest fryzjerką. Dzieci z ciekawością przysłuchiwały się opowiadaniom pani Ewy o swojej pracy i niektóre nawet chętnie skorzystały z usług gościa. Okazało się, że wizyta u fryzjera nie boli. Bardzo dziękujemy Pani Ewie za czas poświęcony naszym przedszkolakom.

Czym przyjedzie wiosna…?

24.03.2011

Tego roku wszyscy czekaliśmy na Panią Wiosnę bardzo długo. Aż wreszcie pewnego dnia przyszła, choć Pani Zima ciągle robiła jej psikusy z ukrycia! W czasie witania nowej pory roku dzieci pożegnały zmęczoną Panią Zimę. Choć próbowała swoich sił w przeciąganiu liny, nie dała Wiośnie rady. I całe szczęście, bo my już nie chcemy mrozu i śniegu. Czekamy na słońce, na motyle i kwiaty, na bociany i żaby. Zadania, które tym razem Wiosna postawiła dzieciom do wykonania, okazały się przyjemnością po tak długiej i tak męczącej zimie. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci wyruszyły barwnym korowodem w poszukiwaniu jej oznak. Niewiele ich było, bo Zima nie odpuszczała. Dzieci codziennie jednak wychodzą na spacery i cierpliwie wiosenki szukają. A Ona pewnie przyjdzie niepostrzeżenie … pieszo! I zostanie z nami bardzo długo aż do ……. 21 czerwca !

Oj, działo się działo w naszym przedszkolu…

14.03.2011

Najpierw był niecodzienny koncert, na którym dzieci po raz pierwszy widziały „dziwne” instrumenty. Pan grał na marchewce, kabaczku, pietruszce. Instrumenty wykonywał samodzielnie, z wykorzystaniem różnych wierteł. Potem były gry na wazoniku, pile, na kokosach, na pompce do roweru. Dzieci z zamkniętymi oczami próbowały rozpoznać źródło dźwięku. Wszystkim bardzo się koncert podobał. Potem grupę 4 latków odwiedziła p. pielęgniarka – mama Patrycji. Pokazała dzieciom jak radzić sobie przy drobnych skaleczeniach. Dzieci próbowały swoich umiejętności na …misiach ! Bardzo dziękujemy! Następnie okazało się na nasza Zuzia K. wygrała III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Anioł XXI wieku" organizowany przez Ośrodek Kultury w Będzinie. Prace Zuzi na konkurs wysłał BDK, do którego Zuzia uczęszcza na zajęcia plastyczne. Tego dnia zawitała do naszego przedszkola Telewizja, aby wręczyć Zuzi nagrodę i przeprowadzić wywiad z młodą artystką. Zuzia zajęła I miejsce w kategorii przedszkola, natomiast Dawid K. nasz absolwent, zajął I miejsce w kategorii szkół podstawowych. Jesteśmy Bardzo dumni z naszych wychowanków i życzymy im wielu sukcesów. Gratulacje ! A teraz coś dla ciała ! Tym razem 5 latki i 5-6 latki przygotowały kolorowe kanapki z wafli i białego sera, ozdabiając je wg własnego pomysłu. Powstały kanapki – arcydzieła i na dodatek smakowały wybornie. Twarożek wraca do łask ?! Zobaczcie sami !

„Gdzie przyjaźń – tam radość” – czyli Walentynki w przedszkolu.

23.02.2011

Pod takim hasłem odbyło się kilka zajęć otwartych z udziałem rodziców i bliskich osób naszych przedszkolaków. Były konkursy, pląsy i tańce, muzyczne zgadywanki oraz wręczanie serduszek swoim Walentynkom. A na koniec wspólne zabawy i gry z mamą, tatą i babcią. Wspaniały widok- wszyscy uśmiechnięci i szczęśliwi. Żeby tak Walentynki trwały cały rok…

Tata – Ratownik medyczny

22.02.2011

W grupie 3-4 latków tata Filipa – pan Krzysztof Sawicki opowiadał dzieciom o swojej pracy ratownika medycznego. Dzieci z zaciekawieniem słuchały, a potem mogły zobaczyć jak postępuje się z osobą , która złamała nogę. Był też czas na czytanie przedszkolakom. Panu Krzysztofowi bardzo dziękujemy i cieszymy się, że nasi rodzice znajdują czas na takie formy współpracy. Brawo!

BALE W KARNAWALE !

W przedszkolu odbyły się dwa bale, które poprowadził wesoły i kolorowy Clown: dla dzieci młodszych i starszaków. Dzieci tego dnia przebrane były w różnorodne stroje. Rodzice jak co roku stanęli na wysokości zadania. Jedni sami wymyślili strój, inny wsparli się pomocą zaprzyjaźnionej wypożyczalni Kreator z Olsztyna. Dzięki pomysłowości Rodziców dzieci świetnie się bawiły, gdyż stroje były wygodne i nie przeszkadzały w tańcach. Przebrani byli również Rodzice uczestniczący w balu. Można były spotkać diablicę, pszczółkę, biedronkę, czarownicę, tygrysa, kota. Przebrany był oczywiście personel przedszkola. Tego dnia dzieciom i rodzicom trudno było poznać, która to ich pani, a która to pani dyrektor. Zachęcamy do zgadywania podczas oglądania załączonych zdjęć. Składamy wielkie podziękowania dzieciom i rodzicom, za zaangażowanie w nasze bale w karnawale…!

Złośliwości jej królewskiej mości…

O tym, że bycie złośliwym nie popłaca, przekonały się dzieci na przykładzie rozkapryszonej królewny. Humory i egoizm zostały ukarane, a królewna zmieniła się nie do poznania.

Zajęcia w „Kuchcikowie” – czyli zdrowo i kolorowo!

Zajęcia w ramach programu „Kuchcikowo” mają na celu przekonanie dzieci do zjadania potraw, które zwykle nie cieszą się powodzeniem. Tym razem 6 latki wykonały pastę twarogową na słodko i ze szczypiorkiem. Samodzielnie zaprojektowane kanapeczki: krakersy + pasta smakowały wyśmienicie i nie zostało ani jednego okruszka. W grupie 4-5 latków dzieci ozdabiały jaja ugotowane na twardo, wykorzystując do tego różnorodne warzywa. Udekorowane jaja szybko zniknęły z talerzyków. Szaszłyki owocowe komponowały 5 latki z owoców krajowych i egzotycznych. Były smaczne, zdrowe i kolorowe. Potrawy w kuchcikowie z racji tego, że są własnoręcznie przygotowane smakują dzieciom wybornie.

Kochana Babciu ! Kochany Dziadku!

Od samego rana w przedszkolu był wielki gwar i poruszenie. Babcie i Dziadkowie licznie przybyli do przedszkola, aby odwiedzić swoje ukochane wnuki ! Były uśmiechy, łzy wzruszenia, uściski i wspólne tańce. Okazało się, że Babcie i Dziadkowie bardzo chętnie wzięli udział w licznych zmaganiach, nie tylko umysłowych. Tańczyli wspólnie rock and rolla ! Babcie kopały piłki do bramki ! Dziadkowie czesali wymyślne fryzury swoim wnuczkom! W teleturnieju „Jaka to melodia”, Babcie nie miały sobie równych. Z łatwością odgadywały melodię filmów, seriali i znanych bajek. Panie zadbały o duchową stronę imprezy, natomiast rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Wszystkim dziękujemy za wielkie zaangażowanie, a naszym sympatycznym gościom życzymy dużo zdrowia, pogody i spokoju, oraz radości z najmłodszych!

Przygotowanie do Dnia Babci i Dziadka !

O tej porze roku w przedszkolu wielkie przygotowania we wszystkich grupach przedszkolnych. Przedszkolaki malują i rysują portrety, przygotowują prezenty i niespodzianki, ćwiczą tańce, wiersze i piosenki. A wszystko za sprawą Dnia Babci i Dziadka, który w przedszkolu hucznie i uroczyście jest obchodzony. W tym roku uroczystości odbywać się będą w dniach 20 i 21 stycznia 2011. Na gości czekają już wystrojone specjalnie sale i stęsknione wnuczęta.

Pierwsza Pomoc już w przedszkolu !

Tylu poszkodowanych w jednej grupie ?! Ojej ! Cóż to się dzieje? Na szczęście to były tylko ćwiczenia. Na zajęciach dydaktycznych 6 latki uczyły się, jak ułożyć ciało osoby przytomnej w pozycji bezpiecznej. Zadanie okazało się bardzo proste. Dzieci z wielką powagą ćwiczyły opanowanie tej umiejętności na swoich kolegach i koleżankach. Znają też numery alarmowe: 112 i 997. Od razu zrobiło się bezpieczniej! Do zajęć z udzielania pierwszej pomocy będziemy jeszcze wracali !

Odwiedziny absolwentów …

Bardzo nas cieszy fakt, że dzieci po opuszczeniu naszego przedszkola o nim nie zapominają. Bardzo pomaga w tym pani Bożenka, która ze swymi uczniami zawitała do przedszkola w środę. Starsi koledzy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 przedstawili przedszkolakom Jasełka. Było bardzo miło i nastrojowo. Z radością wpatrywaliśmy się w naszych absolwentów, którzy aktorsko zagrali swoje role, śpiewali i grali na fletach. Dziękujemy i życzymy Wam sukcesów w szkole i poza nią!

Jasełka w przedszkolu…

Zwyczajem naszego przedszkola jest przygotowanie Jasełek przez dzieci 6 letnie. W tym roku dzieci w białych strojach, przebrane za anioły zebrały się przed stajenką, by powitać małe Dzieciątko. Przedstawienie wywołało wiele wzruszeń i ciepłych uczuć u naszych gości. Było okazją do wspólnego śpiewania kolęd oraz dzielenia się opłatkiem. Były też życzenia świąteczne…. WESOŁYCH I ZDROWYCH ŚWIĄT ! Wielkie brawa dla naszych Zuchów i pań : Ani i Eli.

Smok Wawelski zawitał do przedszkola...

Przezabawny spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Art-Re, żywa gra aktorska i aktywny udział dzieci w przedstawieniu – to atuty tego teatru. Sympatyczny Smok Wawelski, który jednych straszył, innych rozbawiał i królestwo króla Kraka, pogrążone w strachu. Na szczęście wszystko dobrze się kończy za sprawą mądrego Szewczyka Dratewki i wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Jak wielkie wrażenia i uczucia mieszały się w oczach dziecka w czasie przedstawienia, można dostrzec oglądając zdjęcia.

Mikołaj przyjechał do przedszkola !

Nareszcie dzieci doczekały się wizyty Św. Mikołaja, który jak co roku i tym razem przybył do dzieci na pięknych saniach ! Drugie sanie przywiozły dzieciom prezenty !!! Dzieci zaprosiły Mikołaja, który bardzo się ucieszył. W każdej grupie wysłuchał dziecięcych próśb, piosenek o sobie i nie tylko, wierszy oraz otrzymał wiele listów – obrazków. Mikołaj ponadto czytał dzieciom i opowiadał o krainie, z której przybył. Zamiast jedzenia niezdrowych słodyczy, zachęcił dzieci do zdrowego odżywiania częstując owocami, orzechami i nasionami słonecznika, które jak twierdził przywiózł z Laponii. Do paczek oprócz niespodzianek – zabawek włożył dzieciom masę owoców dla całej rodzinki. Po południu Mikołaj oczekiwał dzieci i osobiście wręczał dzieciom prezenty, a pomagały Mu w tym dwie urocze Śnieżynki. Wszystkie dzieci pięknie Mikołajowi dziękowały i życzyły pracowitych Świąt Bożego Narodzenia!

Copyright © Przedszkole Jacek i Agatka 2010 | Created by I-tel